Likwidacja barier funkcjonalnych
Likwidacja barier funkcjonalnych
Osoby niepełnosprawne, które mają znaczne utrudnienia w realizowaniu codziennych czynności mogą ubiegać się o dofinansowanie do likwidacji barier funkcjonalnych.
1) bariery architektoniczne – to wszelkie utrudnienia występujące w budynku o jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub zmniejszają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym.
2) bariery techniczne – to wszelkie przeszkody utrudniające lub uniemożliwiające osobie niepełnosprawnej pokonywanie pewnych ograniczeń.
3) bariery w komunikowaniu się – to ograniczenia uniemożliwiające lub utrudniające osobie niepełnosprawnej swobodne porozumiewanie się i/lub przekazywanie informacji.
O dofinansowanie likwidacji barier funkcjonalnych, jeżeli ich realizacja umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem, mogą ubiegać się:
1. na likwidacje barier architektonicznych – osoby niepełnosprawne, które mają trudności w poruszaniu się, w szczególności posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne oraz dzieci nie poruszające się samodzielnie w wieku powyżej 5 roku życia. Wymagane jest prawo własności wnioskodawcy do lokalu, użytkowanie wieczyste lub zgoda właściciela lokalu do budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują na przeprowadzenie likwidacji barier. O dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych można ubiegać się w każdym roku,
2. na likwidację barier technicznych i w komunikowaniu się – osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności oraz gdy istnieje potrzeba dofinansowania indywidualnie zgodnie ze schorzeniem.
Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych przysługuje oddzielnie na każdy rodzaj zadania. Dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych nie przysługuje osobom niepełnosprawnym, które w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku uzyskały odpowiednio na te cele dofinansowanie ze środków Funduszu.
Dofinansowanie likwidacji barier funkcjonalnych wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.
Termin składania wniosków : w każdym czasie.
Realizacji dokonuje się po podpisaniu umowy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy dofinansowania ze środków Funduszu.
Wszystkie osoby niepełnosprawne zainteresowane uzyskaniem dofinansowania powinny złożyć pisemny wniosek w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (pok.4) wraz z załącznikami. Wniosek dostępny jest także w siedzibie PCPR Oława.
Załączniki:
- 2021_Wniosek o likwidację barier technicznych i w komunikowaniu się (287.99 kB)
dodane: 2021-03-29 08:37:29 przez: Bożena Ciechanowska - 2021_Pełnomocnictwo (79.75 kB)
dodane: 2021-03-29 08:42:25 przez: Bożena Ciechanowska - 2021_Wniosek likwidacja barier architektonicznych (304.67 kB)
dodane: 2021-04-22 13:05:50 przez: Bożena Ciechanowska - 2021_Wniosek likwidacja barier architektonicznych_edytowalny (94.5 kB)
dodane: 2021-04-22 13:12:09 przez: Bożena Ciechanowska
- Artykuł dodany przez: Karolina Szandała, dnia: 2016-08-23 15:18:10
- Treść artykułu nie była zmieniana od momentu dodania.
- Zobacz historię zmian załączników